Leírás
A földicseresznye (Physalis peruviana), vagy másik ismert nevén Perui földicseresznye, Peru hegyvidékeiről származik. Termésének színe miatt aranycseresznyének is nevezzük. A skorbut ellen hatásos bogyókat a tengerészek hozták Dél-Afrikából. Legközelebbi rokona a díszkertekből ismert lampionnövény, amely szintén a mérgező csucsorfélék közé tartozik.
Az egynyári, 1-1,5 m magas növény külalakja a paradicsoméra emlékeztet. Szürkészöld, bolyhos, szív alakú, 10-13 cm hosszú levelei váltakozó állásúak. Halványsárga virágainak garatja sötétbarna. A virágok 2 cm átmérőjűek, és a levélhónaljon ülnek. Termése hét-nyolc héttel a virágzás után érik. A narancssárga, 2-4 cm-es bogyókat érett állapotukban barna, száraz csészelevelek borítják. Ezzel a védőburokkal a termés néhány hétig tárolható. Enyhén fűszeres, édeskés ízű, sok C-vitamint és A-provitamint tartalmaz.
A fagyérzékeny földicseresznye termesztésénél a paradicsomhoz hasonlóan az a legfontosabb, hogy a növény elegendő meleget kapjon, hogy a termése megérjen.
Minél nagyobb palántát ültessünk május közepétől védett helyre a szabadban, és hűvös időjárás esetén húzzunk rá fóliaburát. Ültethetjük a növényt talajtakaró fóliába is, amely jól tárolja a talaj melegét, és megakadályozza, hogy a gyomnövények elszaporodjanak. Ha van kis üvegházunk, abban tenyésszük a földicseresznyét.
Soha ne ültessük azonban kétszer egymás után ugyanarra a helyre, mert betegségek támadhatják meg. Tartsuk be a három-négy éves vetésforgót; ez a többi csucsorfélére, például a paprikára, a paradicsomra és a padlizsánra is vonatkozik.
A szabadba ültetett földicseresznyét támasszuk meg karóval vagy vezessük paradicsomspirálra. Az üvegházban használhatunk feszítőhuzalból vagy dróthuzalfonatból készült támasztóállványt is. A sortávolság 0,8-1 m legyen. A növekedés előrehaladott szakaszában kötözzük fel a vezérhajtásokat.
Ha túl dúsan növekszik a növény, ami nagyon meleg nyáron az üvegházban fordul elő, vágjuk vissza az oldalhajtásokat négy levélpárra; az egészen dúsakat távolítsuk el. Általában ne ritkítsuk az oldalhajtásokat, mint a paradicsomnál, mert azokon fejlődik a termés.
1. Május közepe és vége között ültessük ki a palántákat a szabadba, komposzttal javított földbe. Ültetési távolság: 60-80 cm.
2. A gyökérlabda mellé szúrjunk paradicsomspirált, s erre vezessük a hajtásokat. Hűvös időjárás esetén tegyünk a növényre paradicsomburát.
3. A narancssárga termést a takarócsészével együtt szüreteljük, amint a csészelevelek világosbarnára színeződnek és beszáradnak.
A földicseresznye egynyári növény. Virágzási időszaka május végétől. Bogyós gyümölcsei júliustól októberig terem. E nagy meleg-igényű növénynek napos, védett helyre van szüksége. Humuszos, jó vízáteresztő talajt kíván, amely a kissé savanyútól a semlegesig változhat, könnyen felmelegszik, és nem alakul ki benne pangó víz. Rendszeresen öntözzünk, és takarjuk a talajt (kúra). A virágzás után 14 napig adjunk a növénynek tápoldatot. A szabadban termesztett növényekről az első fagy előtt szüreteljünk le minden bogyót.Takácsatka támadhatja meg. A vörösesbarna kis állatok a levelek fonákját szívogatják, és gyakran finom fonadékot szőnek. A levelek sárga foltossá válnak. Gondoskodjunk megfelelő nyírkosságról: takarjuk a talajt, és permetezzük a növényt vízzel.
Értékelések
Még nincsenek értékelések.